Przejdź do treści

Jest to proces ograniczania emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery poprzez zastosowanie różnych technologii umożliwiających ograniczenie powstałej emisji. technologii lub jej wykorzystywanie do atmosfery w obszarach działalności biznesowej.

Celem Unii Europejskiej jest redukcja gazów cieplarnianych w Europie o 90% względem roku 1990. Na kanwie tych wytycznych opracowano zbiór przepisów obejmujący działania i zmiany w transformacji kontynentu do poprawy swojej efektywności w następujących obszarach:

  • Jeszcze większe wykorzystanie energii płynącej ze słońca wiatru, jako energii, z której korzysta człowiek.
  • Redukcja w użyciu paliw kopalnych.
  • Wprowadzenie ograniczeń w emisji gazów cieplarnianych przez wprowadzanie nowych podatków dla krajów, które nie chcą zmieniać podejścia.
  • Wycofanie do 2035 r. silników spalinowych z produkcji przez to zmniejszenie emisyjności transportu.
  • Zwiększenie roli paliw alternatywnych (Wodór) w miksie energetycznym.

Globalnie uznany standard do liczenia śladu węglowego dla przedsiębiorstw (Greenhouse Gas Protocol, A Corporate and Reporting Standard), revised edition, March 2004.

Ślad węglowy według GHG Protocol obejmuje emisję następujących gazów cieplarnianych:

  • Dwutlenek węgla (CO2);, Metan (CH4);, Podtlenek azotu (N2O);, Sześciofluorek siarki (SF6);, Perfluorowęglowodory (PFC);, Hydrofluorowęglowodory (HFC); Trójfluorek azotu (NF3).

Ślad węglowy jest wyrażany w ekwiwalencie CO2 na jednostkę danego podmiotu. Greenhouse Gas Protocol dzieli emisje na 3 kategorie:

  • Zakres 1 (Scope 1): emisje bezpośrednie powstałe w wyniku spalania paliw w źródłach stacjonarnych, np. gazu ziemnego na ocieplenie budynku, bądź mobilnych, np. benzyny we flocie samochodowej firmy, będących własnością firmy bądź przez nią nadzorowanych, emisji powstałych w wyniku zachodzących procesów technologicznych czy ulatniających się czynników chłodniczych.
  • Zakres 2 (Scope 2): pośrednie emisje powstałe w wyniku zużywania importowanej (zakupionej czy dostarczonej z zewnątrz) energii elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej lub chłodu.
  • Zakres 3 (Scope 3): inne pośrednie emisje powstałe w całym łańcuchu wartości przedsiębiorstwa, np. w wyniku wytworzenia surowców, zagospodarowania odpadów, transportu surowców oraz produktów, podróży służbowych pracowników czy korzystania z produktów przez użytkowników końcowych.

Aby miejsce pracy dobrze oświetlić, musimy wiedzieć m.in. jaki jest charakter tego miejsca, bo z tego dowiemy się jaka będzie wymagana jego kolor, natężenie i współczynnik oddawania barw oraz inne potrzebne. To pierwsze założenia, które posłużą do przygotowania projektu i wizualizacji pracy nowego oświetlenia.

Jeżeli oświetlenie jest sterowane tak samo i świeci ciągle z tym samym natężeniem (np. ekspozycja jakiegoś produktu) to można się zastanowić nad sensem systemu i benefitów. W innych przypadkach zdecydowanie warto. Od zwiększonej funkcjonalności po oszczędności w zużyciu sprzętu i energii.

Na wybór odpowiedniego systemu składa się kilka czynników. Zanim zaproponujemy jakiekolwiek rozwiązania, musimy poznać i zrozumieć charakter i środowisko pracy. Ważne jest dla nas kto będzie z niego korzystał, możliwości integracji z innymi systemami już zainstalowanymi w przedsiębiorstwie oraz, przede wszystkim wizja osoby, która zamierza go wdrożyć.

Bazując na naszym doświadczeniu, dobieramy urządzenia, które dają możliwość rozbudowy w przyszłości, bez konieczności wymiany całego systemu zainstalowanego wcześniej.

Obecne systemy informatyczne są o tyle kłopotliwe, gdyż nie ma dostępu do oprogramowania sterowników. Jak sobie z tym poradzić?

Mamy kilka rozwiązań na to. Najciekawsza funkcjonalność jest taka, że po uruchomionym systemie, zostawiamy klientowi ich  kopie na karcie SD. Jeśli sterownik ulegnie zniszczeniu, monter wyjmuje nowe urządzenie z opakowania, zamienia z poprzednim, przepinając z reguły tylko 4 przewody, wkłada przygotowaną kartę, włącza urządzenia i gotowe. Nowy sterownik działa tak, jak ten poprzedni.

DALI to jest skrót od Digital Adresable Lighthing Interface – czyli cyfrowy protokół sterowania oprawami oświetleniowymi, czujnikami oraz przyciskami. Dali 2 – to po prostu kolejna „edycja” tego protokołu.