Gorąco w hali – włączone wyciągi wyrzucające ciepło na zewnątrz. Sprężarka nie może się wyłączyć, bo wciąż “syczą” rury instalacji sprężonego powietrza. Wchodzę do biura, a tam uruchomiła się klimatyzacja, bo grzejniki grzeją za mocno…
Taki obrazek dziś nie występuje prawie u nikogo. Prawie, bo nie wszyscy mają odwagę dziś głośno o tym powiedzieć albo po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, że taki problem istnieje. Trudno się dziwić. W obecnej sytuacji poprawę rentowności przedsiębiorstwa najczęściej realizuje się poprzez zwiększanie produkcji, poszukiwanie nowych klientów – generalnie zwiększanie zamówien. Przy takim podejściu oczywistym jest fakt, że koszty za energię będą więszke… przecież produkujemy więcej … Małokiedy mamy czas spojrzeć na to co dzieje się z mediami dostarczanymi nam przez dostawców. Jeżeli już staramy się próbować cokolwiek monitorować, dzieje się to w sposób najprostszy – analizując fakturę dostarczoną nam na podstawie licznika zainstalowanego na przyłączu.
A co by było gdyby…
Wyobraź sobie, że jesteś w stanie dowiedzieć się na każdym etapie Twojej pracy jaka jest kondycja Twoich instalacji/systemów. Wiesz w każdej chwili ile kosztuje Cię produkcja, którą robisz i finalnie ile mediów potrzebujesz zaangażować, żeby optymalnie wyprodukować swoje produkty a w biurach utrzymać przyzwoite warunki komfortu.
Chcesz wiedzieć więcej?
Instalacja – Jest, bo jest
Po co ten cały BMS, gdy informacje z niego są znikome? Jakieś ogólne grafiki z którymi nie za bardzo jest co zrobić.. On teraz wydaje się niedopasowany. Niby ten sam ale ..
Ile może kosztować system dedykowany do zarządzania budynkiem? Co zrobić z tym, który jest? Modernizować czy wymieniać? Przecież system BMSu to dobre miejsce – baza wiedzy i wniosków z których można czerpać informacje jak oszczędzać zużycie kosztów stałych. Poza tym ten system daje możliwość sterowania budynkiem/siecią/nieruchomościami z jednego miejsca i tworzy jedną bazę danych, do której “wpadają” informacje z systemów HVAC czy liczników energii.